Unit pricing measure [unit_pricing_measure]

Use the unit pricing measure [unit_pricing_measure] attribute to define the measure and dimension of your product. This value allows users to understand the exact cost per unit for your product.

How unit_pricing_measure might display in your ad

When to use

Optional for each product

If customers might be interested in the price per unit for your product and it falls into one of the following categories, then we recommend that you submit the unit pricing measure [unit_pricing_measure] attribute.

This attribute is optional, but you may be required to provide this information based on local laws or regulations.

Some products that often use this attribute:

  • Hardware
  • Office Supplies
  • Food
  • Beverages
  • Flooring
  • Business Cards
  • Perfume

Format

Follow these formatting guidelines to make sure Google understands the data you're submitting.

For details on when and how to submit values in English, learn more about submitting your product data

Type Positive number plus unit
Supported units
  • Weight: oz, lb, mg, g, kg
  • Volume (US imperial): floz, pt, qt, gal
  • Volume (metric): ml, cl, l, cbm
  • Length: in, ft, yd, cm, m
  • Area: sqft, sqm
  • Per unit: ct

Repeated field No
 
File format Example entry
Text 750ml
XML feeds <g:unit_pricing_measure>750ml</g:unit_pricing_measure>


To format your data for Content API, see the Content API for Shopping.

Guidelines

Follow these guidelines to make sure you submit high-quality data for your products.

Minimum requirements

These are the requirements you'll need to meet to show your product. If you don't follow these requirements, we'll disapprove your product and let you know in the Diagnostics page in your Merchant Center account.

  • Submit the total amount (number) and units that make up your product. For example, if you submit "3 USD" for the price [price] attribute, "150 fl oz" for the unit pricing measure [unit_pricing_measure] attribute, and "100 fl oz" for the unit pricing base measure [unit_pricing_base_measure] attribute, then the unit price would be 2 USD / 100 fl oz.
  • Include the denominator for your unit price. This attribute is useful when products like yours are typically shown as the price for a specific number of units. For example, you might be selling "150ml" of a specific perfume, but users are interested in seeing the price per "100ml".
  • Submit a price that can be represented in your country of sale’s currency (according to ISO 4217). For example, instead of "1.0012 USD", submit "1.01 USD". If your price can’t be represented in your country of sale’s currency, then we’ll round it to a value that can.
  • Submit either the unit pricing measure OR the energy efficiency class (using the energy efficiency class [energy_efficiency_class] attribute). Do not submit both. If both attributes are present, only the energy efficiency class will be shown.
  • Don't provide more than 2 digits after a decimal. If you include more than 2 digits after the decimal, they'll automatically be rounded to the nearest acceptable value. For example, 1.0234 will be rounded to 1.02 and 29.8999 will be rounded to 29.90.

Additional guidelines

Review each section closely to determine if the requirements apply to your country or product. If you don't follow requirements that apply to you, we'll disapprove your product and let you know in Diagnostics in your Merchant Center account.

United Kingdom only
  • Submit metric values when targeting the UK. The imperial units (for example, fl, oz, pt, qt, gal) are interpreted as US imperial units, which are different than the imperial units used in the UK.

Examples

Beverages
Product data for 9 liters of California Pinot Noir, priced at 69.99 EUR
Attribute Value
Title [title] Pinot Noir - 2007 - California - 9l
Unit pricing measure [unit_pricing_measure] 9 l
Unit pricing base measure [unit_pricing_base_measure] 1 l
Price [price] 69.99 EUR
Displayed value: €7,78 / 1 l

 

Product data for 10 bottles of red wine priced at 65.00 USD
Attribute Value
Title [title] 10 Bottles of Red Wine
Unit pricing measure [unit_pricing_measure] 7.5 l
Unit pricing base measure [unit_pricing_base_measure] 750 ml
Price [price] 65.00 USD
Displayed value: $6.50 / 750 ml
Flooring
Product data for distressed walnut flooring
Attribute Value
Title [title] Distressed Natural Walnut Flooring
Unit pricing measure [unit_pricing_measure] 2.38 sqm
Unit pricing base measure [unit_pricing_base_measure] 1 sqm
Price [price] 113.19 EUR
Displayed value: €47,56 / 1 m²
Business cards
Product data for 50 business cards, priced at 13.38 EUR
Attribute Value
Title [title] 50 custom made business cards
Unit pricing measure [unit_pricing_measure] 50 ct
Unit pricing base measure [unit_pricing_base_measure] 1 ct
Price [price] 13.38 EUR
Displayed value: €0,27 / 1 ct
Perfume
Product data for 125 ml of perfume, priced at 19.90 EUR
Attribute Value
Title [title] Eau de Toilette 125 ml
Unit pricing measure [unit_pricing_measure] 125 ml
Unit pricing base measure [unit_pricing_base_measure] 100 ml
Price [price] 19.90 EUR
Displayed value: €15,92 / 100 ml

Variants

Use when your product comes in multiple unit price variants (for example, 2.5 lbs., 6 lbs., etc). Submit each variant as a separate product, but use the same value for the item group ID [item_group_id] attribute.
Product data for 5 pounds of basmati rice
Attribute Value
Title [title] Basmati Rice - Extra Long Grain
ID [id] 575185159
Item group ID [item_group_id] 12345
Price [price] 11.20 USD
Unit pricing measure [unit_pricing_measure] 5 lbs
Unit pricing base measure [unit_pricing_base_measure] 1 lbs

 

Product data for 10 pounds of basmati rice
Attribute Value
Title [title] Basmati Rice - Extra Long Grain
ID [id] 575185160
Item group ID [item_group_id] 12345
Price [price] 19.90 USD
Unit pricing measure [unit_pricing_measure] 10 lbs
Unit pricing base measure [unit_pricing_base_measure] 1 lbs

 

Product data for 12 pounds of basmati rice
Attribute Value
Title [title] Basmati Rice - Extra Long Grain
ID [id] 575185161
Item group ID [item_group_id] 12345
Price [price] 24.40 USD
Unit pricing measure [unit_pricing_measure] 12 lbs
Unit pricing base measure [unit_pricing_base_measure] 1 lbs
Was this helpful?
How can we improve it?

Need more help?

Sign in for additional support options to quickly solve your issue

true
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu
Search Help Center
true
71525
false