Шта су то ауторска права?

Који типови дела подлежу ауторским правима?

Власништво над ауторским правима даје власнику искључиво право да користи дело, уз неке изузетке. Када особа створи оригинално дело на неком физичком медијуму, она је аутоматски власник ауторских права на то дело.

Многи типови дела испуњавају услове за заштиту ауторским правима, на пример:

  • Аудиовизуелна дела, попут ТВ емисија и серија, филмова и онлајн видео снимака
  • Звучни снимци и музичке композиције
  • Писана дела, попут предавања, чланака, књига и музичких композиција
  • Визуелна дела, попут слика, постера и огласа
  • Видео игре и рачунарски софтвер
  • Драмска дела, попут драма и мјузикала

Канцеларија за ауторска права има информације онлајн и можете да се обратите адвокату ако желите да сазнате више.

Могу ли да користим садржај из дела које је заштићено ауторским правима?

Носиоци ауторских права имају право да контролишу већину својих дела. У неким случајевима, могуће је користити дело заштићено ауторским правима, а не повредити њихова ауторска права:

  • Проверили сте са носиоцем ауторских права, који вам је дозволио да користите садржај. Било би добро да од њега добијете писмену дозволу, на пример, у облику уговора о лиценцирању.
  • Неки носиоци ауторских права чине своја дела доступним другима за коришћење без накнаде, уз неколико услова. Да бисте сазнали више, можете да прочитате више о Creative Commons лиценцама.
  • У неким случајевима можете да користите садржај из дела које је заштићено ауторским правима иако немате дозволу носиоца ауторских права. Разлог томе је што се неке употребе дела заштићених ауторским правима сматрају „поштеним коришћењем“ или могу да спадају у ограничење или изузетак од закона о ауторским правима као што је поштено поступање. Ако нисте сигурни да ли је употреба коју разматрате легална без дозволе, требало би да се обратите адвокату.

Шта ако кажем да „не постоји намера да се прекрше ауторска права“?

Ако немате дозволу да користите дело заштићено ауторским правима, ваш садржај може и даље да буде уклоњен чак и:

  • ако сте навели име носиоца ауторских права.

Када дају дозволу за коришћење својих дела, неки носиоци ауторских права траже да то урадите. У неким случајевима, можда ћете морати да наведете име носиоца ауторских права ако планирате да користите његово дело на начин који сматрате поштеним коришћењем или поштеним поступањем. Али, то вам не даје аутоматски право да користите садржај без дозволе.

  • ако сте купили садржај, укључујући физичку или дигиталну копију.

Ако имате копију, можда можете да продате ту копију или је дате пријатељу, али то вам не даје право да јавно делите тај садржај са целим интернетом.

  • ако не остварујете зараду од садржаја.

Иако је вероватније да се некомерцијална употреба може сматрати поштеним коришћењем или да може да задовољи захтеве неких лиценци, само неостваривање зараде не значи увек да ваше коришћење не представља кршење права.

  • ако сте видели сличан садржај на другим местима на интернету.

Ти други корисници су можда добили дозволу да деле садржај или можда користе садржај на начин који може да се сматра поштеним коришћењем.

  • ако сте сами снимили садржај са ТВ-а, у биоскопу или са радија.

Прављење сопствене копије од једног од ових извора не даје вам права на повезани садржај.

  • ако сте сами копирали садржај из уџбеника, са филмског постера или са слике.

Као и у горенаведеном случају, прављењем сопствене копије не добијате права на основни садржај.

  • ако сте изјавили да „не постоји намера да се повреде ауторска права“.

То никада не помаже. Повреда ауторских права је прекршај који повлачи строгу одговорност. То значи да, када судови одлучују да ли је дошло до повреде ауторских права, не узимају у обзир то да ли сте намеравали да повредите ауторска права или не.

Да ли Google може да одреди ко је власник ауторских права?

Не. Google не може да посредује у споровима око власништва над ауторским правима. Када примимо потпуно и уредно обавештење о уклањању, уклањамо садржај у складу са важећим законом. Када примимо важећи одговор на полагање права, прослеђујемо га особи која је захтевала уклањање. Ако још увек постоји спор, на странама које су укључене је да реше спор на суду.

Која је разлика између ауторских права и жига? Каква је ситуација са патентима?

Ауторска права су само један вид интелектуалне својине. Нису исто што и жиг, који спречава друге људе да користе називе брендова, мота, логотипе и друге идентификаторе извора у одређене сврхе. Разликује се и од закона о патентима, који штити проналаске.

Која је разлика између ауторских права и приватности?

То што се појављујете у видеу, на слици или аудио снимку не значи да сте власник ауторских права на тај материјал. На пример, када би вас пријатељ сликао, он би био власник ауторских права на слику коју је снимио. Ако ваш пријатељ или неко други без ваше дозволе отпреми видео, слику или снимак на ком се ви налазите, а ви сматрате да вам је тиме нарушена приватност или безбедност, препоручујемо вам да поднесете жалбу због угрожавања приватности.

Услови за обавештења о повреди ауторских права

Жалбе се најлакше подносе путем наше алатке за решавање правних проблема.

Обавештења о ауторским правима морају да садрже следеће елементе. Без следећих информација нећемо моћи да реагујемо на захтев:

1. Контакт информације

Треба да наведете информације које ће нам омогућити да вас контактирамо у вези са жалбом, као што су имејл адреса, поштанска адреса или број телефона.

2. Опис вашег дела које је предмет повреде права

У жалби обавезно опишите јасно и у потпуности садржај заштићен ауторским правима који желите да заштитите. Ако жалба обухвата више дела заштићених ауторским правима, закон дозвољава репрезентативну листу тих дела.

3. Сваки URL који наводно повређује ауторска права

Жалба мора да садржи конкретни URL садржаја за који сматрате да вам повређује права иначе нећемо моћи да га пронађемо. Опште информације о локацији садржаја нису довољне. Наведите URL(ове) конкретног садржаја који представља проблем.

4. Морате да прихватите и потврдите обе следеће изјаве:

  • „У доброј намери верујем да горе описани материјал заштићен ауторским правима који наводно крши ауторска права нема овлашћење за коришћење од стране власника ауторских права, његовог заступника или закона.“
  • „Информације у овом обавештењу су тачне и заклињем се, под претњом казне за кривоклетство, да сам ја власник ауторских права или овлашћен/а да делујем у име власника искључивог права које је наводно повређено.“

5. Потпис

Да би жалбе биле комплетне, потребан је ручни или електронски потпис власника ауторских права или представника овлашћеног да делује у његово име. Да бисте испунили овај услов, унесите пуно име и презиме при дну жалбе, које ће служити као потпис.

Главни мени
5809889408489269299
true
Центар за помоћ за претрагу
true
true
true
false
false