Powiadomienie

Do naszych zespołów zgłasza się obecnie bardzo wiele osób z prośbą o pomoc. Możesz spodziewać się dłuższego czasu oczekiwania na odpowiedź na e-maile i wiadomości na czacie oraz na koncie @TeamYouTube na Twitterze.

Wskazówki dotyczące promowania marek

Nawiązanie współpracy z markami może być kolejnym sposobem na zarabianie na kanale w YouTube. Poznaj podstawy pracy z marką.

Jak określić cenę?

Jak naliczać opłaty za umowy z markami? | Lekcja nr 3 z udziałem twórczynia z kanału Klein aber Hannah

Zasubskrybuj kanał YouTube Creators, gdzie znajdziesz najnowsze wiadomości, porady i wskazówki.

 

Najpierw oszacuj swoje koszty (np. te związane z ekipą produkcyjną, lokalizacj czy badaniem produkt). Potem możesz poeksperymentować z modelami płatności opisanymi poniżej, by sprawdzić, który najbardziej będzie Ci odpowiadać.

Koszt obejrzenia (CPV)

  • To stały koszt odnoszący się do liczby wyświetleń, które uzyskał film w określonym czasie.
  • Najbardziej odpowiada on twórcom, którzy regularnie publikują treści i uzyskują względnie stałą liczbę wyświetleń.
  • Oceń, ile wyświetleń filmy z elementami marki mogą uzyskać. Aby oszacować liczbę wyświetleń, oblicz liczbę wyświetleń z ostatnich 30 dni (lub 10 filmów) i odejmij nietypowe dane – nie opieraj się tylko na najpopularniejszych treściach.

Koszt obejrzenia z podziałem na poziomy

  • Ten model jest odpowiedni, jeśli liczba wyświetleń na Twoim kanale często się waha, ponieważ w tym przypadku koszt obejrzenia będzie się zmieniać w zależności od docelowej liczby wyświetleń. Możesz na przykład uzyskać 0,06 centa za każde wyświetlenie do 10 tys. wyświetleń. Jeśli Twój film przekroczy ten próg, możesz uzyskać 0,12 centa za kolejne wyświetlenia.
  • Ten model odpowiada również markom, ponieważ w tym przypadku mogą mieć pewność, że twórca będzie się starać osiągnąć kolejny poziom.
  • Spróbuj obliczyć CPV dla niższego poziomu na podstawie najmniej popularnych filmów, a potem oszacuj, jak zmieni się ten koszt, gdy osiągniesz wyższy próg wyświetleń.

Płaska stawka

  • To model płatności opierający się na treściach. Polega on na tym, że otrzymujesz zapłatę za wyprodukowanie filmu, a nie na podstawie liczby wyświetleń.
  • Spróbuj obliczyć płaską stawkę, szacując koszt produkcji filmu, i zestaw go z liczbą subskrybentów i wyświetleń. Możesz na przykład ocenić, że wyprodukowanie filmu będzie kosztować 500 USD. Później możesz dodać kolejne 100 USD za każde 10 tys. subskrybentów.

Linki do witryny partnerskiej

  • To strategia, która polega na płaceniu twórcom za zamieszczanie w opisach linków do stron dotyczących marki, produktów czy usług. (Możesz zmaksymalizować zyski z tej strategii, zamieszczając linki do witryny partnerskiej w opisach wielu filmów).
  • Jest to popularny sposób na to, aby zacząć publikować treści z elementami marki. Często sprawdza się on w przypadku twórców, którzy nie mogą korzystać z innych modeli płatności ze względu na niewystarczające grono odbiorców.
  • Mogą zwiększyć liczbę konwersji i przyczynić się do podpisania umowy z marką w przyszłości. Zazwyczaj jest to dobry sposób na sprawdzenie, czy produkty i usługi marki odpowiadają Twoim odbiorcom.
  • W przypadku tego modelu twórcy mogą również określić wynagrodzenie.

Treści w zamian za produkt

  • Często prowadzi do nawiązania bardziej zaawansowanej współpracy. Jeżeli jeszcze nie masz podpisanej umowy z żadną marką, może to być dobry sposób na nawiązanie współpracy. Jednak jeśli koszty produkcji Twoich filmów są raczej wysokie, może Ci się to nie opłacić.
  • Ten model może przynieść korzyści twórcom, którzy zajmują się recenzowaniem produktów lub pokazywaniem, jak one działają. Mogą oni w ten sposób uzyskać dostęp do sprzętu, na kupno którego inaczej nie mogliby sobie pozwolić.
  • Jeśli rozważasz możliwość tworzenia treści w zamian za produkty czy usługi, nie zapomnij wziąć pod uwagę kosztów produkcji oraz czasu, jaki musisz na nią poświęcić.

Pamiętaj, że nawet jeśli nie otrzymujesz od marki wynagrodzenia, za każdym razem gdy dostajesz jakąś rzecz w zamian za pokazanie jej w filmie, musisz o tym poinformować.

Jak nawiązać relację z marką?

Nawiązywanie współpracy z marką

Wskazówki dotyczące preprodukcji filmów

wskazówki

  • Gdy tylko nawiążesz współpracę, podziękuj marce za taką możliwość i powiedz, jak bardzo cieszysz się z tej szansy.
  • Kreatywne decyzje związane z Twoim kanałem należą od Ciebie. Zazwyczaj marka przekazuje jednak pewne opinie.
  • Gdy chodzi o produkt, jest to odpowiednia chwila, by podać przedstawicielom marki adres, na który powinni go przesłać. Możesz stworzyć harmonogram uwzględniający datę otrzymania produktu oraz wcześniej ustalone terminy realizacji. Na wszelki wypadek dowiedz się, czy istnieje możliwość zmiany terminów.

Określanie zasad współpracy

  • Jakie wezwania do działania masz umieścić w swoich treściach? Czy Twój film ma na przykład zachęcić widzów do instalacji aplikacji lub składania zamówień internetowych? Czy marka zaoferuje Twoim fanom kupony zniżkowe?
  • Zanim zaczniesz nagrywać, udostępnij scenariusz. Jeśli chcesz wspomnieć o jakimś aspekcie produktu, który różni się od uzgodnionych tematów, omów to z marką. Warto poinformować o tym markę z wyprzedzeniem i omówić wątpliwości.
  • Poinformuj markę, w którym momencie filmu pojawia się jej produkt (na końcu, w 10 sekundzie, po minucie itp.). Marki czasami sądzą, że cały film będzie im poświęcony – co nie zawsze jest zgodne z prawdą.
  • Uprzedź markę, że umieścisz odpowiednie informacje o lokowaniu produktów, jeśli jest to konieczne.

Informowanie o płatnym lokowaniu lub rekomendowaniu produktu

Gdy będziesz przesyłać film, w ustawieniach zaawansowanych zaznacz pole Oświadczenie dotyczące treści, aby poinformować, że film zawiera treści z elementami marki. Dzięki temu YouTube może zastąpić reklamę konkurencyjnej marki inną reklamą. W takim przypadku Twój film zostanie usunięty z aplikacji YouTube Kids zgodnie z naszymi zasadami. Możesz również umieścić informację dla widzów, która pojawi się w formie nakładki tekstowej przez kilka sekund podczas odtwarzania filmu. Zaznaczenie pola „Oświadczenie dotyczące treści” nie oznacza, że rezygnujesz z zarabiania na tym filmie.

Kolejny krok: zapoznaj się ze wskazówkami dotyczącymi programu partnerskiego YouTube

Czy to było pomocne?

Jak możemy ją poprawić?
true
Szukaj
Wyczyść wyszukiwanie
Zamknij wyszukiwanie
Menu główne
9603158692950530749
true
Wyszukaj w Centrum pomocy
true
true
true
true
true
59
false
false